Strona główna
Fundacja
Festiwal Na Rzecz Edukacji 1 Piknik Abolwentów Przyjaciele Media Kontakt
Zorganizuj happening PIERWSZEGO DNIA WIOSNY - 21 marca 2025 roku.            Zorganizuj happening w DNIU EDUKACJI NARODOWEJ - 14 października 2025 roku.                 

Festiwal Na Rzecz Edukacji

Szanowni,

zapraszamy Was do współorganizacji wydarzeń promujących Waszą szkolną jak i lokalną oświatę.

Naszym wspólnym celem powinno być stworzenie cyklu wydarzeń artystyczno-społecznych, które będą zwracać uwagę na potrzebę wspierania polskiej edukacji. Powinny zainspirować społeczeństwo do zaangażowania się w działania na rzecz edukacji oraz zapoczątkować tradycję działań charytatywnych na rzecz edukacji – wzorowanych na WOŚP, ale dedykowanych szkołom, uczniom i środowiskom zajmujących się edukacją.

Projekt WOŚP nastawiony jest na wspieranie służby zdrowia. Z tego względu ma charakter centralistyczny, czyli fundusze wpływają na jedno konto i stamtąd płyną do beneficjentów w formie sprzętu. Wspieranie edukacji musi mieć charakter lokalny: powiatowy, miejski, gminny a nawet szkolny. Lokalne środowiska najwięcej i dokładnie wiedzą jakie potrzeby mają placówki oświatowe od żłobków do szkół ponadpodstawowych, Uniwersytety Złotego Wieku po szkoły przyszpitalne i sanatoryjne. Do środowisk edukacyjnych trzeba też zaliczyć te działające w placówkach kultury, jak: domy kultury, muzea, teatry, kina, biblioteki, instytucje muzyczne i taneczne a także sportowe. Wydarzenia, które proponujemy, to nie tylko wsparcie dla lokalnych placówek, ale także okazja do budowania więzi społecznych, wymiany doświadczeń i inspirowania do dalszych działań na rzecz rozwoju edukacji.

Imprezy powinny mieć charakter ogólnodostępny, a więc odbywać się w przestrzeni otwartej, dostępnej dla przypadkowych przechodniów: w parku, na miejskim placu itp. Mogą to być koncerty, pikniki ale najlepszą forma wydaje się nam jest happening. Wydarzenia te charakteryzują się spontanicznością, angażują przybyłych, gdzie nie ma wyraźnego podziału na koryfeuszy i uczestników-odbiorców. Happeningi z definicji mają charakter zabawy idącej ręka w rękę z poważniejszymi tematami. Do współpracy zachęcajcie nie tylko szkoły, ale również lokalne organizacje pozarządowe, firmy, instytucje kultury oraz indywidualnych mieszkańców, którzy chcą wesprzeć tę inicjatywę. Można też skorzystać z dotacji celowych, czy małych grantów.

Proponujemy aby nasze happeningi organizowano w kluczowych momentach roku szkolnego, takich jak Powitanie Wiosny (21 III) i Dzień Edukacji Narodowej (14 X). Dwa wyjątkowe happeningi mają nie tylko zainspirować, ale i sprowokować do myślenia a następnie do DZIAŁANIA.

Każde kolejne wydarzenie może być poświęcone wybranemu lokalnie przesłaniu. A mogą to być wydarzenia poświęcone edukacji: artystycznej, prozdrowotnej, przyszłości, ekologicznej, naukowej, obywatelskie, psychologicznej i emocjonalnej, zawodowej, wielopokoleniowej itp.

Wydarzenia te powinny mieć w całej Polsce wspólną nazwę. Proponujemy nazwę

FESTIWAL NA RZECZ EDUKACJI.

Organizowaliśmy takie wydarzenie w 2010 roku w Warszawie. Na jego potrzeby opracowaliśmy: logo, Jingle- motyw muzyczny, które będą identyfikowały całą kampanię, profil na FB - Festiwal Na Rzecz Edukacji >> Facebook a także stronę www.narzecz-edukacji.pl. W tych miejscach publikowalibyśmy Wasze dokonania i ich sumę. Powyższe przekażemy zainteresowanym bezpłatnie, jak też bezpłatnie będziemy publikować przysłane materiały informacyjne: teksty, fotografie, filmy.

 

 

Jesteśmy przekonani, jeżeli pod jedną nazwą i logiem w różnych miejscach Polski odbędą się w tym samym czasie imprezy na rzecz edukacji, to zainteresują się tym media, instytucje, firmy a zwłaszcza inne środowiska społeczeństwa. Będzie to najbardziej oddolny, obywatelski ruch służący edukacji, która znajduje się w Polsce na trzecim miejscu w rankingu najważniejszych potrzeb, czyli po bezpieczeństwie i zdrowiu.  

A teraz oczywiście najważniejsze, czyli pieniądze. Organizujemy te wydarzenia po to, aby zdobyć fundusze na dofinansowanie edukacji. Sami wiecie jakie są najważniejsze potrzeby Waszych środowisk edukacyjnych. Dogadajcie szczegóły programowo-finansowe między beneficjentami. Określcie też Wasze potrzeby rzeczowe, które może ktoś Wam je przekaże. Następnie uzyskajcie zgodę na zbiórkę publiczną. Pieniądze będą zbierać do puszek, oklejonych logiem, wolontariusze z identyfikatorami, sprzedawajcie cegiełki, zorganizujcie kiermasze, loterie fantowe, wpłaty z aukcji na żywo i licytacji przez Internet, zbiórki poprzez Zrzutka.pl czy  Siepomaga.pl, SMS-y. Sposobów jest wiele, wystarczy zapytać o nie AI. Darowizny rzeczowe i finansowe darczyńca może odpisać od podatku na podstawie wystawionego zaświadczenia czy umowy.

Wierzymy, że wspólnie możemy zrobić coś wyjątkowego dla polskiej edukacji. Liczymy na Wasze zaangażowanie i kreatywność – tylko razem możemy stworzyć trwałą tradycję wspierania naszych szkół i naszych podopiecznych, bo uczeń, bez względu na to ile ma lat, jest najważniejszy.

Zapraszam.

Zainteresowanych proszę o potwierdzenie chęci udziału.

Prześlemy w formie ściągawek inne nasze doświadczenia.

Chętnie upowszechnimy Wasze dokonania i doświadczenia.

 

                                               Społeczny Fundusz Stypendialny

                                              Fundator Włodzimierz Taboryski

              biuro@fundusz-stypendialny

 

 


Projekt graficzny: light vision studio Wykonanie: T2 Internet, Powered By RiseNet CMS © 2014